Szpakowa Liga

„Szpakowa Liga” konkurs dla szkół podstawowych!

Międzyszkolny Konkurs Interdyscyplinarny „SZPAKOWA LIGA”  to konkurs dla uczniów  ze starszych klas szkół podstawowych.

Młodzież pracuje w czteroosobowych drużynach mierząc się z zadaniami z matematyki, biologii, geografii, języka angielskiego i języka polskiego a wszystko to zamknięte w dwóch etapach i wyjątkowej formule.

Uczestnicy na starcie otrzymują do rozwiązania zestaw pięciu zadań po jednym z każdego z przedmiotów. Pracują w grupach rozwiązując zadania w dowolnej kolejności. Gdy tylko drużyna dojdzie do wniosku, że rozwiązanie któregoś z zadań jest poprawne jeden z członków drużyny podchodzi do odpowiedniej osoby z jury zaprezentować odpowiedź zapisaną na kartce zawierającej to zadanie. W punkcie kontrolnym odpowiedź jest sprawdzana i jeśli jest poprawna, to zapisywany jest czas oddania zadania i uczestnik otrzymuje następne zadanie z tego przedmiotu, z którego oddał poprawne rozwiązanie. Jeśli rozwiązanie jest niepoprawne grupa nadal nad nim pracuje. Może poprawić rozwiązanie i ponownie okazać je jury. Liczba takich podejść jest nieograniczona.  Ta część konkursu trwa 50 minut.

Do dalszego etapu przechodzi 6 drużyn, które rozwiązało największą liczbę zadań. Ta część polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania, przy czym stopień trudności i nr pytania wskazuje kapitan drużyny. Drużyna ma 30 sekund na zastanowienie, po tym czasie jest zobowiązana niezwłocznie udzielić odpowiedzi. Odpowiada kapitan lub osoba przez niego wskazana. Tu liczy się wiedza i strategia…

W przerwach uczniowie mogą obejrzeć szkołę i odrobinę się wzmocnić przepysznymi ciastami – o oprawę dbają uczniowie i uczennice z gastronomicznych.

Zgłoszenia do „Szpakowej Ligii” zwykle przyjmowane są w marcu, a sam konkurs odbywa się w kwietniu. Więcej na temat konkursu, w tym przykładowe zadania znajdziesz w zakładkach dotyczących wcześniejszych edycji konkursu.

Czekamy na Was