Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o ks. Jerzym Popiełuszce.
Pretekstem do opublikowania laureatów konkursu historycznego Wiedzy o księdzu Jerzym Popiełuszce, który się odbył 30 października bieżącego roku, jest rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981). Konkurs został komisyjnie oceniony. Zostały już rozdane nagrody w obecności Dyrektora Artura Pastucha. W konkursie brało udział 19 uczniów z naszej szkoły z siedmiu klas. Odpowiedzi na test składający się z 52 pytań, świadczą, że uczniowie rzetelnie podeszli do tematu i zaznajomili się z działalnością ks. Jerzego. Oto wyniki konkursu:
I miejsce zajęła Zuzanna Łakomiak, II miejsce Martyna Konieczna i III miejsce Roksana Grzywna. Wszystkie laureatki są z klasy II AE – wychowawca pani Paulina Kasprzyszak. Gratulacje dla uczennic i podziękowania dla pozostałych uczniów klas.
Gdyby nie stan wojenny, nie byłoby być może nabożeństw w intencji Ojczyzny, celebrowanych przez ks. Jerzego, nie byłoby motywu do dokonania zbrodni, jak tłumaczyli oskarżeni pracownicy SB, że chcieli, aby przestał im przeszkadzać, albo nie dążyliby do zmuszenia go do współpracy za pomocą tortur. Pierwsza msza w intencji Ojczyzny odbyła się 22 lutego 1982 roku, z oprawą występujących licznie wybitnych polskich aktorów, z muzyką utalentowanych kompozytorów i wykonawców, którzy tym samym ukazywali swoje nieposłuszeństwo wobec bezprawnych posunięć władz komunistycznych w Polsce od 13 grudnia. Ks. Jerzy mówił podczas odprawiania mszy św. o pokoju w Ojczyźnie, o miłości, sprawiedliwości, o prawdzie, o więzionych, którzy cierpią za nią, o dialogu. Słowem chodziło mu o przestrzeganie praw człowieka. Nauczał, że w czasach zniewolenia żyć trzeba wolnością wewnętrzną. Kazania osadzał w bieżących wydarzenia stanu wojennego. Konsultował je z robotnikami. Często cytował Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ten sposób pomagał ludziom duchowo. Ludzie mieli do niego zaufanie. Z każdej mszy św., która przyciągała coraz więcej ludzi wierzących i niewierzących ludzie wychodzili pokrzepieni, bardziej silni, w pokonywaniu trudów codziennego dnia, rozłąki z najbliższymi aresztowanymi bądź internowanymi. Ludzie wiedzieli, że ksiądz Jerzy wie co ich boli, że nie są sami. Mówił, jak SB łamie ludzkie sumienia, zmuszając ich do współpracy. Jego działalność wpisała się w historię Polski. To fenomen! Co możemy zachować z tego co głosił 40 lat temu, (zapisane po kryjomu nagrane, a następnie zdigitalizowane)? To uniwersalne wartości, które nadal są aktualne. Od nas zależy, jak je wykorzystamy. To co wartościowe warte jest przypominania, aby zachować we wspólnej pamięci, za co został umęczony i bestialsko zabity. Jego czyny zostały docenione nie tylko przez ludzi, którzy mieli z nim styczność, ale przez papieża Kościoła Katolickiego – Benedykta XVI, który go beatyfikował.
Organizatorzy konkursu
Agnieszka Fendorf – Róg
Joanna Grodzka