Konkurs o Rodzinie Ulmów

Konkurs o Rodzinie Ulmów

W tym roku w naszej szkole szczególnie uroczyście obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, przypadający na dzień 24 marca. W tym dniu 80 lat temu,  zginęli z rąk niemieckich żandarmów, najpierw ratowani Żydzi, a następnie Wiktoria i Józef Ulma z dziećmi. Chcemy też przypomnieć, że we wrześniu rodzina ta była beatyfikowana przez Kościół Katolicki.  Z tej okazji odbył się biograficzny konkurs o Ulmach. Brało w nim udział 31 uczniów – przedstawicieli prawie wszystkich klas naszej szkoły, zainteresowanych II wojną światową.

Dzięki konkursowi uczniowie dowiedzieli się o bohaterstwie Rodziny, której wprawdzie los był tragiczny, ale historia oceniła ją sprawiedliwie, bo jej wyczyn został zapamiętany. Dzięki zapoznaniu się uczniów z dziejami Ulmów, mogli się dowiedzieć również o ich aktywności w środowisku wiejskim, czyniącej ich ludźmi przedsiębiorczymi, obiecującymi, na przyszłość, gdyby nie ich tragiczny los. Uczniowie nabyli więc wiedzę, stanowiącą materiał dla wszystkich poszukujących ideałów, autorytetów i wartości w swoim własnym życiu.

Joanna Grodzka i Agnieszka Fendorf – Róg

Wszystkim Wychowawcom dziękujemy za współpracę, dzięki której tak wielu uczniów brało udział w tym konkursie.

Skip to content