Dzień Dziecka w Szklarach Górnych

Dnia 4 czerwca 2019 r. uczniowie z klas: 2AT, 2BL, 2AG, 2AL oraz 3 AG wraz z organizatorkami: p. Joanną Gwóźdź, p. Dorotą Wałęcką oraz p. Anną Żukrowską-Witek poprowadzili z okazji obchodów Dnia Dziecka animacje kulturowo- językowe, warsztaty kulinarne – carvingowe oraz zajęcia logistyczne dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych. Celem podjętej inicjatywy była integracja z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną, zwiększenie  aktywności społecznej, rozwijanie przez naszych uczniów kompetencji miękkich oraz zdobywanie  nowych doświadczeń zawodowych. Uczniowie naszej szkoły wykazali się ogromną dozą empatii  oraz wyrozumiałości wobec dzieci i młodzieży ze Szkoły specjalnej.   Z wielkim zaangażowaniem starali się zaciekawić podopiecznych z Ośrodka w Szklarach Górnych przygotowanymi zadaniami. Pod czujnym okiem p. Anny Żukrowskiej – Witek pokazywali dzieciom, ile radości może przynieść symulacja różnych działań logistycznych, takich jak segregacja odpadów, układanie załadunku w postaci pudełek po zapałkach na mini-palecie czy poznawanie procesów magazynowych. Młodzi adepci sztuki kulinarnej zademonstrowali dzieciom, jakie cuda można wyczarować z warzyw i owoców. Pod auspicjami p. Doroty Wałęckiej uczniowie klas gastronomicznych uczyli sztuki zdobienia potraw, jaką jest carving oraz instruowali, w jaki sposób można uatrakcyjnić wygląd zwyczajnego dania.  Dużo uśmiechu na ustach wychowanków Ośrodka w Szklarach wywołały również animacje kulturowo-językowe nadzorowane przez p. Joannę Gwóźdź. Uczniowie poprowadzili warsztaty z języka angielskiego, bazując na metodzie nauczania Total Physical Response.  Młodzież starała się zainteresować małych uczestników  zabawami ruchowymi oraz interaktywnymi grami językowymi. Śpiewali z podopiecznymi piosenki oraz rymowanki, a na koniec, aby dzieciaczki mogły się zrelaksować, nasze uczennice czytały im bajki w ramach bibliotekoterapii. Przy prowadzeniu wszystkich warsztatów naszym uczniom przyświecała idea integracji z ludźmi niepełnosprawnymi. W myśl tego założenia nasza młodzież wykorzystała zdobyte w naszej Szkole umiejętności i wiedzę w szczytnym celu. Część z naszych uczniów odkryła w sobie misję pedagogiczną oraz pasję do nauczania. Na koniec uczestnicy warsztatów otrzymali upominki i dyplomy, zaś prowadzący uściski oraz podziękowania.

Skip to content